Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.
Fotomodelarstwo (ang. fotomodeling) polega na pozowaniu modela bądź modelki celem ich sfotografowania. Sesje zdjęciowe dzielą się na poszczególne typy[1]:
Portret – fotografia, której głównym tematem jest osoba fotografowana. Portret może być zdjęciem wyłącznie twarzy lub całej sylwetki modelki.
Fashion – fotografia mody – sednem jest tu przedstawienie odzieży. Fotografie modowe stały się częścią fotografii artystycznej. W fotografii mody nie obowiązują kanony, twórcy mają swobodę w kreacji i realizacji swoich wizji.
Bielizna, kostium kąpielowy – wykonywane są portrety modelki w bieliźnie lub samej bielizny jako tematu głównego.
Beauty – fotografie typowe m.in. dla reklam kosmetyków i biżuterii, w których tematem jest uroda, zdrowy wygląd, makijaż i fryzura.
Glamour – Zdjęcia atrakcyjnych kobiet. Zdjęcia glamour prezentują np. czasopisma dla mężczyzn jak Playboy, Maxim czy CKM. Ich celem jest wzbudzenie męskiego zainteresowania.
Akt - przedstawienie ludzkiego ciała nago, bez zakrycia. Akt jest jednym z najważniejszych tematów malarskich i fotograficznych w historii sztuki.
Nagość zakryta - modele/modelki występują nago z częściowym zakryciem miejsc intymnych. Do zakrycia ciała służą np. tkaniny, rekwizyty lub dłonie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czy was to nie dziwi?
Modelka ----? Model-ka
Ofiary anoreksji
Zmarła modelka, która była twarzą kampanii przeciw anoreksji.
Choć Isabelle Caro odeszła we Francji w połowie listopada po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu, o jej śmierci świat dowiedział się w czwartek za sprawą szwajcarskiego piosenkarza Vincenta Biglera. Kiedy kilka lat temu Caro wzięła udział w sesji "Nie dla anoreksji" ważyła ledwie 32 kg przy wzroście 164 cm. Wiele krajów zakazało publikacji jej zdjęć. Modelka miała 28 lat.
Modelka zagłodziła się na śmierć
Dziewczyna straciła przytomność w przebierali, tuż po zejściu z wybiegu dla modelek w hotelu w Montevideo. Jej koleżanki, widocznie przyzwyczajone do widoku mdlejących modelek, nawet nie wezwały pomocy. Gdy wreszcie przyjechała karetka, było za późno. Luisel Ramos nie odzyskała już świadomości.
Ojciec modelki przyznał, że dziewczyna przestała jeść kilka tygodni wcześniej, gdy dowiedziała się, iż wystąpi na swoim pierwszym pokazie mody. Nikt nie był w stanie przekonać jej do zjedzenia choćby kęsa. Luise piła tylko colę light.
Kilogramy zrzucała ekspresowo - z 62 schudła do 50. Dieta okazała się jednak zabójcza.
121 gram - ile dzieli modelki od śmierci
Masa ciała modelek wskazuje o wiele poniżej progu, który lekarze wskazują jako minimalny u zdrowego człowieka. Skąd moda na anoreksję?
Gdy 7 lat temu wskutek niedożywienia zmarła dwudziestojednoletnia modelka Ana Carolina Reston, wydawało się, że świat zrezygnuje z promowania ultraszczupłych, a właściwie - przerażająco chudych kształtów. Ana w dniu śmierci, przy wzroście 174 centymetrów, ważyła 40 kg. Przez ostatnie miesiące życia jadła wyłącznie jabłka i pomidory.
"Po ulicach chodzą słonice!"
Sprawę skomentował Tomasz Jacyków, mówiąc, że nie rozumie, o co tyle krzyku. - Świat powinien zająć się problemem nadwagi. Anoreksja to naprawdę mały odsetek problemów z wagą. Po ulicach chodzą słonice! To nadwaga jest chorobliwa! Ludzie, przestańcie się paść! To powoduje mnóstwo chorób – serca, miażdżycę, zwyrodnienie stawów, cukrzycę - stwierdził.
Kobiety, a w szczególności nastolatki, wpadają w kompleksy, nie mogąc dostać spodni dopasowanych do swojej sylwetki. Porównują odbicie w lustrze ze zdjęciami supermodelek i w takim zestawieniu każda zdrowa dziewczyna wygląda na... grubą. Tworzy się zgubny krąg - dziewczęta szukają pomocy w Internecie, a tu z kolei nie brak forum, na których użytkowniczki doradzają sobie niezwykle radykalne metody odchudzania.
Anoreksję trudno wyleczyć do końca. Kto raz zapadł na tę chorobę, zawsze będzie miał do niej skłonności. W piętnastu procentach kończy się ona śmiercią. Widocznie Jacykow uważa to za błahy powód do zmartwień.
Kara za wymuszanie małego rozmiaru
Minimalny współczynnik masy ciała wynosi 18, natomiast modelki mają zazwyczaj około 14. Co ciekawe, przeciwko dyktaturze mody sprzeciwiły się Argentynki. Latynoski słyną z pełnych kształtów, dlatego nic dziwnego, że obrażają się, gdy na półkach wystawia się jedynie ubrania dla bardzo szczupłych kobiet. W tym kraju, jeśli sklep oferuje wyłącznie małe rozmiary, grozi mi grzywna o wysokości 25000 euro.
W galerii publikujemy informacje o tym, ile ważą modelki. Nie wiadomo, ile musiałyby schudnąć, by nie móc wstać z łóżka na plan zdjęciowy. Być może 121 gram - tyle, ile według nauki może ważyć dusza.
Parę fotek i opis.
Isabelle Caro przyznała się publicznie do problemu z anoreksją, by ostrzec inne kobiety.
Choroba trawiła modelkę od 13. roku życia. Gdy zapadła w śpiączkę, ważyła 25 kg.
Zmarła w wieku 28 lat.
Przy tak małej wadze twarz przybiera nieco przerażające rysy. Na zdjęciu Ruisel Ramos.
Modelki nie mogą pochwalić się ładnym biustem.
Anabele Belikova wygląda na bardzo zmęczoną.
Czy takie kształty powinna mieć kobieta, która prezentuje ubrania?
Ofiara walki o urodę.
Kate Moss bez retuszu nie jest już olśniewająca.
Jej BMI wynosi poniżej 15.
Allegra Versace wygląda, jak ze szkiców projektantów.
Ana Carolina Reston była piękną kobietą.
Odchudzanie doprowadziło ją do śmierci.
Jeśli modelka nie jest szczupła, w programie graficznym przywraca się ją do kształtów, które wpędzą nastolatki w kompleksy.
Anja Rubik przy wzroście 179 cm waży jedynie 50 kg.
Twierdzi, że nie stosuje żadnej diety.
Widownia ma nieraz wrażenie, że modelka za chwilę się przewróci na wybiegu.
A Wam jak podoba się lansowanie takiej sylwetki?
"Nie jesteś szkicem". Modelki-szkielety przeciw anoreksji
Zdjęcie modelki o chorobliwie wychudzonych kształtach, a obok rysunek kobiety w identycznej pozie i wychudzonych proporcjach oraz hasło: "Nie jesteś szkicem" - to kampania reklamowa, którą przygotowała agencja modelek, Star Models. Reklama pojawiła się w Brazylii, ale głośnym echem odbiła się na całym świecie. Bo pierwszy raz branża mody, która anoreksję promuje, mówi jej "nie".
- Ta kampania wysyła wiadomość o potężnej sile... Wizualizuje, jakie standardy wyznacza przemysł mody - oceniła Liz Osborne-Leavell z firmy Epicuren, oglądając nową kampanię reklamową, która zajęła się problemem zaburzeń odżywiania wśród modelek i kobiet w ogóle.
Brazylijska agecja Revolution, która ją przygotowała, sięgnęła po szkice, które projektanci mody rysują, pracując nad kolejną kolekcją. Rysunki kreatorów zawsze przedstawiają mocno odrealniony obraz modelki: z nieproporcjonalnie wydłużonymi nogami i rękami oraz o nieludzko wychudzonych kształtach. Na ich podstawie dobiera się potem tkaniny na stroje, ale nie modelki.
Trzy takie ilustracje namalowano specjalnie na potrzeby kampanii, a obok każdego z nich umieszczono zdjęcie prawdziwej modelki, ale przerobionej w photoshopie. Dziewczyna ma więc ten sam strój i te same kształty - wygląda jak szkielet. Towarzyszy jej hasło: "Nie jesteś szkicem. Powiedz nie anoreksji".
"Chudszy nie znaczy ładniejszy"
Kampania wywołała kontrowersje, bo jedni ją chwalą za "mocny przekaz przeciwko zbyt szczupłym sylwetkom promowanym przez świat mody", a inni odwrotnie - za "gloryfikowanie anoreksji". Powodem jest fakt, że reklamy powstały na zlecenie agencji modelek Star Models, która jest brazylijskim oddziałem agencji Ford z Nowego Jorku, dla której pracują tak znane Brazylijki, jak Isabeli Fontana, Ana Claudia Michels i Luciana Curtis. A wszystkie zatrudniane przez nich piękności mają bardzo szczupłe kształty.
"To hipokryzja. Byłoby lepiej, gdyby agencje modelek praktykowały to, co głoszą" - napisał jeden z komentatorów na stronie buzzfeed.com. "Widziałem modelki w czasopismach tak wychudzone, jak te przedstawione w reklamie. Nic się nie zmieni dopóki takie szkielety nie będą zatrudniane przez domy mody na ich pokazy i fotografowane dla magazynów mody" - dodał inny.
Potwierdziła do dziennikarka magazynu "New York": - Projektanci skarżą się, że agencje modelek zatrudniają tylko chude dziewczyny, podczas gdy agencje mówią, że projektanci tylko dla takich mają oferty. Czyja to wina, że świat mody to głównie ludzie nienormalnie wysocy i bardzo smukli? To nie jest jednoznaczne. Ale przekaz tej kampanii jest dobry, bo normalni ludzie nie powinni idealizować modelek. Mam nadzieję, że widząc te zdjęcia powiedzą: "Dobry Boże! Te dziewczyny wyglądają okropnie! Chudszy nie znaczy ładniejszy".
Muzyk rockowy Adam Green też poparł kampanię Star Models. - Lubię te reklamy, ponieważ pokazują problem, że anoreksja wydaje się wynikać z niezdolności ludzi do odróżniania rzeczywistości od fikcji - podsumował.
Głodziła się, by się rozebrać
Modeling a Anoreksja
Modeling i jego brzydka prawda
Głodziła się dla reklamy butów?
Skargi na polską modelkę. Bo jest za chuda
Anorektyczki jak motyle
Modeling ? cała prawda
Wiem, wiem. Każdy ma marzenia.
Ale chyba nie chcecie być aż tak chude.
Jeżeli modeling to z normalną wagą.
A nie z jakimiś... Shi*
Ja mam dość tych wszystkich anorektyczek...
No rozumiem, że ktoś chce być chudy.
No ale bez przesady. Prawda?
Każdy może być piękny ze swoją obecną wagą
Anorektyczki powinny więcej jeść.
A osoby bardzo, bardzo puszyste jeść mniej.
Schudnąć jest ciężko.
Lecz dążenie do celu nie zawsze jest łatwe.
Dzięki, że kto kolwiek przeczytał te artykuły do końca.
Dzięki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz