- Wilk grzywiasty (Chrysocyon brachyurus)
Nazywany jest tak dlatego, że wyczuwając niebezpieczeństwo stroszy grzywę, aby wydać się większym.
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Podrząd psokształtne
Rodzina psowate
Rodzaj Chrysocyon
C. E. H. Smith, 1839
Gatunek wilk grzywiasty
Długość ciała wynosi 1,2 - 1,3 m, waga 20 - 23.
Tryb życia i zachowanie
Aktywny wieczorem i nocą, w dzień odpoczywa w wysokiej trawie lub zaroślach, zwykle w tych samych miejscach. Samce wyraźnie bardziej aktywne od samic. Jego głos to pojedyncze szczeknięcia w sporych odstępach czasu. Poluje jak lis - podkradając się blisko do ofiary. W przeciwieństwie do większości dużych psowatych (wilk, likaon) nie tworzy stad. Żyje w parach, terytorium pary wynosi średnio 20-30 km². Chodzi inochodem, co sprawia, że się lekko kołysze na boki.
Występowanie
Występuje w Ameryce Południowej. Żywi się drobnymi gryzoniami, ptakami, owadami i pokarmem roślinnym.
W odróżnieniu od wilków szarych oprócz siekaczy ma zęby trzonowe z płaską powierzchnią, które pomagają mu prziecierć pokarm roślinny.
Nadzwyczajne długie nogi pozwalają wilkom sprawnie poruszać się w wysokiej trawie i obserwować przy tym okolice na południowoamerykańskich pampasach.
Dawniej uważano, że wilki grzywiaste napadają na ptactwo domowe, dlatego przez długi czas na nie polowano.
Status
Według IUCN ma status NT "podwyższonego ryzyka"[2]; jednakże zważywszy, że jego zasięg zmniejszył się znacznie (kiedyś obejmował też Urugwaj i Argentynę) nie można wykluczyć, że wkrótce dołączy do gatunków zagrożonych. W Brazylii chroniony.
W medycynie ludowej i demonologii obszarów, na których występuje, wilk grzywiasty uważany jest za zwierzę "rzucające urok", być może w związku z faktem, że jego aktywność ogranicza się do ulubionej przez demony pory nocnej.
Wilk grzywiasty jest jednym z ośmiu gatunków, jakie zamierzają w najbliższym czasie sklonować brazylijscy naukowcy, by zapobiec wymarciu gatunku.